یکشنبه 19 مرداد 1399   04:25:52

امكانات صفحه
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعيين صفحه پيش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 34000066
  تعداد بازدید این صفحه: 1297436
  در امروز: 13860

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

 


 

فراخوان جشنواره استقبال از بهار 1399  شهر کرج

سازمان سیما، منظر  و فضای سبز شهری شهرداری کرج  به مناسبت فرارسیدن  نوروز 1399 در نظر دارد جشنواره نوروزی سال 99 را برگزار نماید. این جشنواره در قالب طرح استقبال از بهار و با هدف ایجاد شور و نشاط بهاری در شهر از طریق مشارکت هنرمندان و به‌منظور زینت بخشیدن به فضاهای شهری، طرح‌ریزی شده است. به همین منظور از کلیه هنرمندان برای مشارکت و ارائه طرح و ایده‌های خلاقانه دعوت بعمل   می آید تا طرح های خود را به دبیرخانه فراخوان ارسال نمایند.

اهداف

* ایجاد فرصت بروز و اجرای ایدههای خلاق با شیوههای بیانی متنوع و متناسب با محیط شهری.

* ترویج فرهنگ و آیینهای پسندیده بومی و ایرانی با تاکید بر آیین نوروز؛ از طریق آثار هنری خلاقانه.

* توجه به بن‌مایه اسطوره‌ها و فرهنگ و ادبیات ایرانی و ارتباط معنایی آن با نوروز و ترویج فرهنگ ملی.

* ایجاد وحدت دیداری از طرح، رنگ و نشاط بهار در شهر.

* مواجهه شهروندان با آثار هنرمندان و ایجاد فضای تعاملی بین هنرمندان و شهروندان در سطح شهر.

رویکرد جشنواره

* هنر خلاقانه؛ در ارائه طرح‌ها، توجه به قابلیت‌های محیط به‌عنوان زمینه آزاد خلاقیت هنری و استفاده بهینه از فضاهای شهری و ویژگی مکان‌محور بودن آثار اهمیت وافر دارد.

* تاکید ویژه بر عناصر بهاری و نوروزی با رویکرد اسطوره‌ها و افسانه‌های ایرانی؛ با قابلیت دیده شدن بیشتر و تاثیر لازم بر مخاطبان.

توضیح | «عناصر بهاری» را میتوان از طبیعتِ بهار، آیینها و نشانهای خاطرهانگیزِ پیشواز بهار، ادبیات نوروز، فرهنگ عامه و نشانههای ملی و مذهبی برداشت کرد.

* بهره‌گیری خلاقانه از عناصر و المان‌های تصویری ایرانی متناسب با موضوع نوروز؛

* استفاده هنرمندانه از روایت‌ها، داستان‌ها، مضامین، قصه‌ها و اشعار کهن ایرانی درخصوص نوروز.

بخش‌های جشنواره (شیوههای آفرینش هنری)

1. مجسمه‌‌ نوروزی:  با دو رویکرد زیر:

الف : با رویکرد موقتی و مناسبتی بودن؛ که تنها مناسب استفاده در ایام نوروز باشد.

ب: مجسمه های دائمی؛ در این بخش طراحی ها باید به گونه ای باشد که علاوه بر داشتن قابلیت استفاده در ایام نوروز ، قابلیت استفاده به عنوان مجسمه دائمی در سطح شهر نیز داشته باشد.

2. دیوارنگاری: طراحی و اجرای نقاشی دیواری با موضوع نوروز و بهار طبیعت.

   توضیح | در این بخش، طرح‌ها باید برای اجرا بر روی دیوارهای کوتاه و بلند طراحی شود.

توضیح | اجرای اثر  به روی دیوارهای کوتاه باید منحصرا توسط هنرمند انجام پذیرد. هنرمند می‌تواند از یک یا دو دستیار استفاده کند.

3. هفت‌سین: طراحی و اجرای هفت‌سین نوروزی.

توضیح | در این بخش، طرح‌ها باید خلاقانه باشد و برای اجرا در فضاهای عمومی با قابلیت دیده شوندگی مناسب و ایجاد حال و هوای بهاری در شهر و شهروندان طراحی شود.

4. تخم‌مرغ نوروزی: طراحی و اجرای نقش و نگارهای متناسب با موضوع نوروز برای اجرا روی متریال فایبرگلاس به شکل تخم مرغ در ارتفاع یک ونیم متر.

5. آذین‌بندی و نورپردازی: طراحی و اجرای آذین‌بندی و نورپردازی و نورآرایی مطلوب باهدف ایجاد حال و هوای بهاری و نشاط در شهر و شهروندان.

توضیح | ضروری است سازه‌های نورپردازی و آذین‌بندی به‌گونه‌ای طراحی و اجرا شود که در روز به اغتشاش بصری محیط نیانجامد.

نحوه ارسال آثار

* بخش‌های مجسمه‌های نوروزی و هفت سین : در مرحله اول هنرمندان می‌بایست طرح سه بعدی (3D) از مجسمه و هفت‌سین و یا عکس ماکت را ارسال نمایند. ارسال حداقل سه تصویر از سه زاویه از اثر ضروری است. در صورت برگزیده شدن اثر در مرحله اول، ارائه ماکت کار برای داوری نهایی ضروری است.

* بخش دیوارنگاری: هنرمندان فعال در این زمینه، پیش‌طرح‌های خود را که به صورت دیجیتال طراحی شده و یا تصویر کار اجرا شده به‌صورت دستی، ارائه می‌دهند. بدیهی است هنرمندانی که رزومه آن‌ها در زمینه نقاشی و دیوارنگاری مورد تایید باشد، پس از تایید طرح اولیه، در مرحله اجرا برای ارائه اثر نهایی، و بیان رویکرد شخصی خود _ البته با لحاظ موضوع جشنواره _ آزادتر خواهند بود.

* بخش تخم‌مرغ نوروزی: ارائه طرح اثر، حداقل از دو زاویه و متناسب با شکل تخم‌مرغ ضروری است.

* بخش آذین‌بندی و نورپردازی: در مرحله اول هنرمندان می‌بایست طرح سه بعدی (3D) از اثر ارسال نمایند. ارسال حداقل سه تصویر از سه زاویه از اثر و همچنین شرح مشخصات فنی و آنالیز دقیق ضروری است.

ملاحظات لازم:

1. هر هنرمند مجاز است در هر بخش حداکثر 3 اثر را به دبیرخانه جشنواره ارسال نماید.

2. هنرمندان برای هر اثر پیشنهادی، فرم مشخصات طرح را به‌صورت مجزا ارسال نمایند.

3. هنرمندان در فرم مشخصات طرح، نام و نام خانوادگی خود را مجددا درج نمایند.

4. در تمامی بخش‌های جشنواره، تصاویر در قالب jpeg   و یا tif  به همراه فرم‌های تکمیل شده رزومه هنرمندان و فرم مشخصات هر طرح را الزاما درقالب یک CD  به‌صورت حضوری تحویل و یا CD حاوی این اطلاعات، به دبیرخانه جشنواره به نشانی: کرج عظیمیه ضلع شمال شرقی - میدان استقلال (میدان اسبی) سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری کرج طبقه دوم - اداره هنرهای شهری، کدپستی 13588 31558 ارسال شود.

توضیح | در بخش مجسمه‌های نوروزی و هفت‌سین، درصورت برگزیده شدن طرح در مرحله اول، ارائه ماکت اثر برای داوری نهایی ضروری است.

5. تکمیل و ارائه فرم مشخصات هنرمند و فرم مشخصات طرح، برای بررسی اولیه و شرکت در فراخوان ضروری است. هنرمندان می‌بایست این دو فرم را از سایت سازمان به نشانی park.karaj.ir  دریافت، تکمیل و فایل تکمیل‌شده آن را به همراه تصاویر طرح، در قالب یک CD به‌صورت حضوری تحویل و یا به نشانی پستی اشاره شده ارسال نمایند.

توضیح | فرم مشخصات هنرمند و فرم مشخصات طرح می‌بایست بصورت فایل ارائه گردد و هنرمندان از ارائه فرم های تکمیل شده بصورت پرینت خودداری نمایند.

6. هنرمندان میتوانند ایدههای خود را برای اجرا در تمامی فضاهای عمومی شهری پیشنهاد کنند؛ اما لازم است ملاحظات ایمنی، ترافیکی و ممنوعیتهای ناشی از قوانین و مقررات عمومی، مالکیتهای شخصی وغیره را درنظر بگیرند. در انتخاب فضاها، اصل ملاحظه امنیت شهروندان و عدم ایجاد مانع در مسیر پیاده و سواره ضروری است.

7. ضروری است آثار اجرا شده، اختصاصا توسط خود هنرمند و یا با مدیریت و نظارت مستقیم وی انجام شود. حضور و مشارکت مستقیم هنرمند در فرآیند اجرای اثر در فضای شهری مورد تأکید است.

8. فضاهای پیشنهادی شامل : میدانها، جدارهها، فضاهای پیاده، برخی فضاهای سبز، فضاهای شکل گرفته پیاده در تقاطعات غیر هم سطح( فضای زیر پل ها و ...)، رمپ و لوپها، دیوارههای بهجامانده از تخریب عناصر شهری یا تعریض خیابان، پلهای عابر، سطلهای زباله، کافوهای مخابراتی، پستهای برق و با رعایت ملاحظات ذکر شده در بند 6 ، مجاز است.

* توضیح | سازههای متعارف رسانهی گرافیک شهری (بیلبردها، عرشههای پل و مانند آن که متعلق به تبلیغات شهری است) جزو رویکرد جشنواره نوروزی ۹9  نیست.

9. ضروری است در انتخاب مواد ، مصالح و روشهای اجرا و نیز درهنگام اجرای کار درمحیط شهری، به رعایت مسائل زیست محیطی توجه شود.

10. دبیرخانه ، پیشنهادات هنرمندان برای جانمایی اثر را مهم میداند و مورد بررسی قرار  میدهد، اما در نهایت تعیین محل اجرای اثر با شورای هنری و شورای فنی جشنواره است.

11. رعایت تمامی مقررات عرفی و حرفهای در رویدادهای زیباسازی شهر کرج، به ویژه عدم تعارض آثار با موازین اخلاقی و قانونی، الزامی است.

12. رعایت حقوق مادی و معنوی پدیدآورندگان از مقررات جدی و مورد تأکید برگزارکننده است. احراز کپیبودن اثر در هر مرحله، علاوه بر حذف تمامی آثار شرکتکننده، مشمول محرومیتهای دیگر و جبران خسارتها با توجه به مرحلهی پیشرفت کار نیز خواهد بود.

13. به همراه ارائه تصاویر گویا از ایده مورد نظر، توضیحات کامل محتوایی و اجرایی، همراه با تخمین هزینههای اجرایی و ارائه شرح آنالیز قیمتی ضروری است.

14. زمان برگزاری بخش‌های مختلف جشنواره، در بازه‌های زمانی مشخص خواهد بود که متعاقبا اعلام خواهد شد و ضروری است هنرمندان برگزیده برای اجرای آثار در شهر، تابع مقررات دبیرخانه جشنواره باشند.

نحوه داوری آثار

1. دبیرخانه جشنواره نوروزی 99  کلیه آثار را  بهصورت ایدهای اولیه به انضمام فرم‌های تکمیل‌شده مشخصات هنرمند و مشخصات طرح دریافت می‌کند. ایدههای دریافتی در شوراي کارشناسی بررسی خواهند شد. شورای کارشناسی طرح را بررسی کرده و در صورت تایید اولیه، طرح را جهت ارسال به کمیته فني (متشكل از اساتید هنری) آماده‌سازي مي‌نمايد.

2. طرح های راه یافته به مرحله دوم داوری، توسط کمیته فنی بررسی می‌شوند و کمیتهی فني پس از بررسی دقیق رزومه و سوابق هنرمندان به‌خصوص در زمینه آثار اجراشده هنر شهری، براساس محورهای زیر طرح را مورد بررسي قرار مي‌دهد و طرح های برگزیده را اعلام می‌کنند.:

2-1- ساختار زيباشناختي: در اين بخش ساختار اثر به لحاظ روابط كيفي (تركيب بندي و روابط بصري طرح) مورد بررسي قرار مي گيرد كه محوري‌ترين اصل محسوب مي‌گردد.

2-2- تکنیک اجرایی: در این بخش ، علاوه بر سادگی در ساخت و توجیه اقتصادی، ماندگاری لازم ، بررسی می‌شوند.

2-3- محتواي اثر: در اين بخش طرح ارائه شده به لحاظ موضوعي براساس ضرورت زمان و شاخصه‌های هویتی مكان و هماهنگي‌هاي فرهنگي (ملي، اعتقادي، اجتماعي) با محوریت موضوعی نوروز، و البته با نگاهی به اسطوره‌ها و افسانه‌های ایرانی مورد بررسي قرار مي‌گيرد.

2-4- مكان اجراي اثر: در اين بخش تناسبات و قابليت‌هاي اجرايي طرح در مكان مورد نظر به لحاظ بافت شهري (اعم از معماري محيطي و مبلمان شهري)، و ميدان ديد بيننده بررسي مي‌شود.

3. تمامی هنرمندانی که طرح آنها توسط کمیته فنی برگزیده می‌شود، ضروری است در جلسه‌ای باحضور کمیته داوران، به منظور تحلیل اثر، ویرایش ایدهها، تنظیم و هماهنگسازی تکنیکها و روشهای اجرایی در شهر، توسعه و مناسبسازی طرحها، تثبیت و جانمایی موقعیتهای اجرایی آثار و بررسی و تعیین قیمت نهایی اثر، حضور یابند.

4. آثار منتخب پس از بررسیهای کارشناسی از نظر اجرا، برآورد هزینه و توافق نهایی با هنرمند، طی عقد قرارداد، اجرا میشوند.

تقویم جشنواره

عنوان برنامه

تاریخ

انتشار فراخوان

1/10/98

مهلت ارسال آثار

1/11/98

اعلام آثار منتخب

15/11/98

تاریخ اجرای آثار در سطح شهر

اسفند 98

نشانی دبیرخانه جشنواره :

کرج عظیمیه ضلع شمال شرقی میدان اسبی(استقلال)    سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری کرج طبقه دوم - اداره هنرهای شهری کدپستی 13588 31558

      تلفن: 32530202-026 داخلی 245
 


فرم مشخصات طرح 

فرم مشخصات هنرمند 

 

تعداد بازديد اين صفحه: 1297436
تعداد بازديد کنندگان سايت: 34000066 تعداد بازديد زيرپورتال: 1395061 اين زيرپورتال امروز: 690 سایت در امروز: 13860 اين صفحه امروز: 659
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری کرج می باشد.