چهارشنبه 13 مرداد 1400   01:36:18
1397/1/22 چهارشنبه

امكانات صفحه
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعيين صفحه پيش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 44903913
  تعداد بازدید این صفحه: 1939866
  در امروز: 2242

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
1400/3/25 سه‌شنبه
به بهانه 25 خرداد ؛ روز گل و گیاه/ کاهش استرس و افزایش سلامت جسم و روان انسان شهری با توسعه فضای سبز
در آستانه 25 خرداد روز گل و گیاه شاد باش این روز را تقدیم تلاش سبز بانان زحمتکش این سازمان می دانیم که تنوع هر رنگ و فصل را برای شهروندان در شهر به ارمغان می آورند.
به گزارش روابط عمومی سازمان سیما،منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرج ، در سال 1384 به پیشنهاد اتحادیه گل و گیاه کشورو با همکاری جهاد کشاورزی، دفتر گل و گیاه شورای انقلاب فرهنگی 25 خرداد را به نام روز ملی گل و گیاه نامگذاری کرد.
روزی که درتقویم ثبت شد تا یاد آورمان  باشد که گل ورای طبیعتش می تواند چه سرمایه عظیم ،عاطفی ،اقتصادی و شکوفایی را به همراه خود داشته باشد.
امروزه افزایش آلاینده‌های زیست محیطی در شهرها در نتیجه تردد خودروها، زندگی آپارتمان نشینی و استفاده از مصالح ساختمانی که سازگاری کمتری با روحیات انسانی دارد همچنین افزایش جمعیت که منجر به افزایش تنش‌های اجتماعی می‌شود، بیش از گذشته لزوم برخورداری شهرها از فضاهای سبز را نشان می‌دهد .
رشد سریع شهرنشینی و به دنبال آن افزایش مشکلات زیست محیطی اهمیت مفاهیمی چون کیفیت زندگی، برای مطلوبتر نمودن محیطهای مصنوع را نمایان نموده است. در این میان، فضاهای سبز شهری دارای ویژگیهایی است که آنها را به فضاهای مناسبی برای ارتقای کیفیت زندگی انسان تبدیل می کند. مکانهایی مانند پارکها، درختان و آبها در شهر، خدمات زیست محیطی، اجتماعی و فیزیولوژیکی را فراهم می کند که در زیست پذیر نمودن شهرها اهمیت بسیاری دارند.
با کاهش محدودیت‌های اعمال شده برای مهار کرونا، شهرنشینان بیش از گذشته از اهمیت فضاهای سبز آگاه شده‌اند و همین شناخت باعث شده است گرایش مردم به این مکان‌ها افزایش یابد. از نظر بسیاری از مردم، طبیعت شهری نوعی منبع پایدار و مقاوم در دوران شیوع کرونا به شمار می‌رود که باید هرچه بیشتر از آن بهره برد. اما توجه بیشتر به فضاهای سبز در دوران شیوع کرونا واقعیت ناخوشایند دیگری را در ذهن همگان به وجود آورده و آن نابرابری دسترسی مردم به این فضاهاست.
در این شرایط خاص وجود فضاهای سبز و پارکها و بوستان ها ی مختلف برای ارتقای پایداری و مقاومت شهرها نسبت به چالش‌های پیش رو ضروری است.علاوه بر این، تفرجگاها و اماکن گردشگری می‌تواند به شهرها در زمان مواجهه با بحران تغییرات آب و هوایی کمک شایانی کند چرا که آب باران، فشار گرما و کیفیت هوا را به خوبی مدیریت می‌کند.
امروزه جامعه شناسان و روان شناسان و پزشكان بر این باورند كه فضای سبز افزون بر تامین بهداشت و تلطیف فضای خاکستری شهر ، نقش مثبت در سلامتی شهروندان بر عهده دارد و نتایج  تحقیقاتی که در زمینه اثرات روانی درختان و فضای سبز روی دوره بهبودی بیماران در یک بیمارستان انجام شده نشان می دهد  که فضای سبز می تواند دوره نقاهت و بستری بیماران راتا 8 درصد کاهش دهد .
در این وضعیت سازمان های متولی گل و گیاه بیش از گذشته به توسعه و کاشت گل و گیاه روی آوردند و فصل ها شاید نمایش رنگ ها درسطح شهرشده اند تا یادمان بیاندازد در اوج هیاهوی این ایام  می توان تاثیر گل و گیاه را دید ودر لحظاتی فارغ از زندگی شهر نشینی با تماشای گل ها فارغ از جهان شد .
مسئولین شهری و سازمان های متولی فضای سبز در سراسر دنیا می‌توانند اصلاحاتی تدریجی را در پیش گیرند تا فضاهای سبز اطراف خود را به نفع تمام شهرنشینان ارتقا بخشند. برای این کار یکی از مهم‌ترین اقدامات این است که زیرساخت‌های بتنی قدیمی را با پوشش گیاهی محصور کرد و در هر نقطه خالی آن، درختی کاشت.رویکردی که علاوه بر احداث 17 پارک استاندارد و شاخص در در دوره پنجم مدیریت شهری در  نقاط مختلف شهرخصوصا در مناطق کم برخوردار اجرایی شده و با ایجاد احداث و تجهیز ۱۰ پارکلت در مناطق مختلف و توسعه کمربند  سبز پیرامونی شهر تداوم دارد.
در این روزکه به عنوان روز ملی گل و  گیاه نام گرفته،  چه خرسندیم که به عنوان بخش کوچکی از مدیریت شهری قبای گل را بر تن شهر می نشانیم و کوچه و معابر را به استقبال ازعطر گل ها دعوت می نمائیم و امیدواریم در کنار شهروندان، درحفظ و گسترش فضای های سبز بیش از گذشته کوشا باشیم. و در پایان شاد باش این روز را تقدیم تلاش سبز بانان زحمتکش این سازمان می کنیم که تنوع هر رنگ و فصل را برای شهروندان در شهر مهیا می کنند.

عکاس : مهدی خاکی جوان

 


نسخه قابل چاپ
بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 1939866
تعداد بازديد کنندگان سايت: 44903913 تعداد بازديد زيرپورتال: 2069708 اين زيرپورتال امروز: 212 سایت در امروز: 2242 اين صفحه امروز: 133
1395/5/30 شنبه
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری کرج می باشد.